Orucu Bozup Hem Kaza Hemde Keffaret Gerektiren Haller

R1589402

 

Orucu Bozup Hem Kaza Hemde Keffaret Gerektiren Haller:

HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE, şu durumlarda hem kaza hemde keffaret gerektirir.

*Fıkhi bir özür olmaksızın, gıda ve gıda özelliği olmaksızın gıda özelliği taşıyan her türlü maddeleri bilerek almak. Mesela: bilerek yemek-içmek, ilaç almak, sigara içmek, afyon, haşhaş, uyuşturucu maddeleri almak gibi. Çünkü bu durumlarda şehvet olduğu açıktır. Gıybet ettikten sonra bu gıybetin orucu bozduğu zannedilerek kasten yemek yenilirse yada hacamat yaptırdıktan sonra yada şehvetle öpüştükten sonra yada boşalma olmaksızın kucaklaştıktan sonra orucun bozulduğunu zannederek kasten yemekte keffareti gerektirir. Bunun gibi ağzına giren yağmur sularını yutmak, hanımının yada bir başkasının tükürüğünü yutmak keffareti gerektirir. Çünkü bunlarda şehvet duyulur. Bunların delili Hz. Peygamber (s.a.v) ‘’MİDEYE GİREN ŞEYDEN ORUÇ BOZULUR.’’ hadisi şerifidir.

*Cinsi arzuyu tam olarak tatmin etmek. İster cinsi ilişkide bulunan FAİL ,ister bulununan MEFUL olsun, cinsi ilişkide bulunanlara keffaret orucu tutmaları gerekir. Bu ilişkide boşalma olmasa da temasın gerçekleşmesi ile suç gerçekleşmiş olur. Ancak temas edilenin yaşayan ve şehvet duyulabilicek yaşta bir insan olması şarttır. Eğer bir kadın kendisini küçük çocuk yada deli ile cinsi ilişkide bulunmak için teslim ederse yine keffaret gerekir. Sahih olan görüşe göre, yukarıdaki durumlarda orucu bozduğu günün keffareti ile birlikte kazasıda icab eder. Yalnız başına şevval hilalini görüp cinsi ilişkide bulunarak orucunu bozan kimseye keffaret gerekir.

ŞAFİ MEZHEBİNE GÖRE bilerek bile olsa, yenilen veya içilen her şey kaza gerektirir, keffaret gerektirmez. Yalnız cinsel ilişkiden dolayı keffaret gererkir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü