Orucu bozmayan durumlar

 

3

ORUCU BOZMAYAN DURUMLAR
Hanefi mezhebine göre orucu bozmayan durumlar şunlardır:
Unutarak yemek-içmek ya da cinsi ilişkide bulunmak orucu bozmaz. Nitekim Ebu Hureyre radıyallahu anh dan rivayet edilen hadis-i şerifde Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur .
Oruçlu olduğu halde unutarak yiyip içen kimse orucunu tamamlasın onu yedirip içiren ancak ALLAH tır.
Cinsi ilişki de aynı manadadır ilişki sırasında oruçlu olduğunu hatırlayan hemen kendisini çeker. Eğer hatırladıktan sonra beklerse orucu bozulur. Sabah vakti girmiş olma korkusu ile kendini çekse de sabah vakti girdikten ve kendini geri çektikten sonra menisi aksa bir şey lazım gelmez.Eğer bir kişi böyle bir durumda kendisini hareket ettirip cinsi ilişkiden geri çekilmezse yada geri çekilip sonra tekrar münasabete devam ederse keffaret gerekir. Oruç tutmaya gücü yeten kuvvetli kişi unutarak yemek yerse yemeyi terk etmesi için ona oruçlu olduğunu hatırlatmak vacibtir. Hatırlatmamak ise Mekruhtur. Güçsüz ve zayıf olan kimse eğer unutarak yemek yerse ona acıyarak orucu hatırlatmamak en iyisidir .
Bakmak yada düşünmek suretiyle boşalmak bakmaya ve düşünmeye devam edilirse de orucu bozmaz. Çünkü bu kişide cinsi ilişkiyi yani temas ederek boşalma ne şekil olarak ne de mana olarak bulunmamaktadır. Ancak bakmak ve düşünmek suretiyle boşalan kimse günahkar olur. Bunun gibi gündüzün ihtilam olmakla da oruç bozulmaz .
Göze damla damlatmak yada sürme çekmek de orucu bozmaz. Hatta oruçlu kimse sürmenin yada damlanın tadını boğazında hissetse bile orucu bozmaz
Hacamat yaptırmak orucu bozmaz. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.v) ihramlı iken ve oruçlu iken hacamat yaptırmış kan aldırmıştır.
Su ile ıslatılmış da olsa oruçlu iken misvak kullanmakta orucu bozmaz. Zira misvak kullanmak sünnettir.
Ağıza ve buruna su vererek çarkalamak ve sümkürmek orucu bozmaz. Hatta bu abdest dışında yapılsa bile oruç bozulmaz. Fakat içeriye bir şeyin girmemesi için mübalağa etmemek gerekir.
Serinlemek için yıkanmak yüzmek yaş bir elbise ile serinlemek burnuna bir kürdan v.b çöp sokmak da yine orucu bozmaz.
Gündüz iftar etmeye niyetlenip fakat iftar etmemek orucu bozmaz. Bir kimse iftar etmeye niyetlendiği halde orucu bozmadan oruca devam ederse oruç bozulmaz.
Boğaza duman, un tozu gibi tozlar, sinek girmesi, eğer oruçlunun kendi isteği ile olmazsa orucu bozmaz, bunlardan sakınmak veya kaçınmak mümkün değildir. Fakat bir kimse orucunu hatırladığı halde buhurdanlığı kendine yaklaştırarak dumanını burnuna ve ağzına çekse orucunu bozar ve kazası gerekir. Çünkü bundan sakınmak mümkündür.
Diş çektirmekle oruç bozulmaz. Ancak kan veya ilaçtan hiçbir şeyi yutmamak gerekir.
Nehre veya suya dalmak suretiyle kulağa su girmesi yada kulağa bir çöp veya kürdan sokmak suretiyle kulak kirlerini çıkarmak orucu bozmaz.
Balgamı yutmak bilerek burnuna çekip sümkürmek orucu bozmaz. Çünkü bunlar beyinden gelmektedir. Ancak en iyisi pis olduğu için bunları dışarı atmaktır. Böylece balgamı yutmak orucu bozar diyenlerin faklı görüşlerinden kurtulmuş olunur.
Kendi kendine gelen kusmak yada ağız dolusu da olsa bu kusma kendiliğinden içeriye girerse sahih olan görüşe göre orucu bozmaz. Yutulan kusuntu ister az ister çok olsun hüküm değişmez. Fakat bir kimse kustuğunu yada nohut miktarını bilerek yutsa ve kusuntusunun aslı da ağız dolusu olsa orucu bozar. Tercih edilen görüşe göre keffaret gerekmez .
Bir kimse cünüp olarak sabahlasa ve cünüplük bir gün boyu devam etse de orucu bozmaz.
Çünkü cünüplük oruçtan ayrı bir durum olduğu için orucun sıhhatine tesir etmez. Ancak cünüplükten temizlenmek namaz kılmak için farzdır. Cünüplükten temizlenme aynı zamanda islamın adabındandır.
Hz. Peygamber (s.a.v )Hadis- i şerifte şöyle buyurmuştur.
Melekler içinde resim veya köpek yada cünüp insanın bulunduğu eve girmezler .
Gül , çiçek misk g.b yada hoş kokuları koklamak orucu bozmaz.

Şafii mezhebine göre orucu bozmayan durumlar şunlardır:

1-Orucun bozulmasının şartı bilerek veya oruçlu olduğunu hatırlayarak ve kendi isteği ile bozmaktır. Onun için oruçlu olduğunu unutarak veya yeni islama girmiş olması ya da alimlerden uzak bir bölgede yaşaması sebebiyle bilmeyerek yemek içmek, istimna ve cinsi müsabette bulunmak orucu bozmaz.
2- Boğazda tadı hissedilse bile gözlere sürme çekmek, temiz ve saf tükürüğü yutmak orucu bozmaz. Abdest ve boy abdestinde mübalağa yapmamak şartıyla mazmaza yaparken yada suya dalarken boğaza su kaçması orucu bozmaz. Ancak kişi suya dalarken boğazına su kaçacağını biliyor ve bu onun adetinden ise suya dalması haram olduğu gibi boğazına su kaçması halinde orucuda bozulur. Ama suya dalmanın dışında yıkanmak imkanı yoksa orucu bozulmaz.
3-Bir kimse henüz gece olduğunu sanarak sahur yer yahut güneşin battığını sanarak iftar eder ve sonra yanılmış olduğu ortaya çıkarsa orucu bozulmuş olur ve gündüz boyunca orucu bozucu şeylerden uzak olması bir de gününe gün kaza etmesi gerekir.
4-Cinsi münasabette bulunurken fecir doğacak olursa hemen ilişkiyi kesmek gerekir. Devam edildiği takdirde o günün orucunun kazasının gerekeceği gibi keffaret de gerekir.

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü