Berat günahlardan kurtuluş demektir

IMG_6349.0

BERAT GECESİ

    Allah-u Zulcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır:

إِنَّ اللَّهَ عَالِمُ غَيْبِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

  “Şüphe yok ki Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Elbette O, sinelerin içinde gizli olanları da bilir.”

Dinimizin mübarek ve mukaddes kabul ettiği zamanlardan biri de Berat gecesidir. Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesidir. Berat kelimesi Arapça bir kelime olup manası günahlardan kurtuluş demektir.

İnsanın eline böyle bir fırsat geçtiği zaman, bunu değerlendirmelidir. Allah-u Zülcelal, bütün gün ve gecelerde insanı affeder ama bu Berat gecesinin, senenin bütün geceleri içerisinde mümtaz bir yeri vardır. Bunun böyle olduğunu Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadis-i şerifte şöyle beyan etmiştir: Şaban ayının yarısı (Berat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne tecelli eder ve şöyle der: ‘Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Şifa isteyen yok mu? Ona şifa vereyim.’ Allah-u Teala, şabanın on beşinci gecesi tecelli eder ve anne babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlarlar dışında bütün kullarını bağışlar.” (Tirmizi, İbni Mace)

Allah-u Zülcelal’in dünya göğüne tecelli etmesinden maksat; rahmetiyle, affıyla ve ihsanıyla kullarına yakın olmasıdır. Demekki Allah-u Zülcelal bu gece bizleri rahmetine ve affına davet etmektedir. Onun için bu gece, Allah’ın bol olan rahmetine ve merhametine sığınmalıyız.

Kaynak: Ramazan Risalesi ve Üç Aylar (Seyda Muhammed Konyevi)

You may also like...

Menü